Thursday, 25 August 2016

kako nekuhati juhu


Ovakve nekuhane juhe jedem skoro redovito zadnjih godinu dana, super su kada vam se jede nešto toplo a ne želite kuhati hranu. Juhe oduvijek obožavam, ali prekuhano povrće nikad nisam voljela, tako da sam juhe i variva uvijek kratko kuhala kako povrće ne bi izgubilo boju i postalo premekano. Otkada jedem većinom sirovu hranu, i juhe radim bez pravog kuhanja. Napraviti toplu juhu bez kuhanja povrća i uništavanja nutrijenata i teksture je stvarno jednostavno i zahtijeva minimalno vremena - samo prelijete narezano povrće vrućom/vrelom vodom i ostavite par minuta da odstoji. Naravno, koristite mlado sezonsko povrće koje nije žilavo. Vrelu (a ne toplu ili mlaku) vodu koristim kako bi povrće ipak malo omekšalo, a juha bila zaista nalik juhi.

Moja omiljena juha obavezno sadrži bamije* i shiitake**. Bamijama je sada još uvijek sezona, a dio redovito zamrznem da imam i za zimu. Ponekad umjesto shiitaka stavim šampinjone - oni su, isto kao i shiitake, odlični za jesti bez ikakvog kuhanja, a kada se stave u vruću vodu, i šampinjoni i shiitake vrlo brzo omekšaju i poprime teksturu kao da su lagano kuhani. Uz bamije i gljive, stavim i neko povrće kojemu je tada sezona ili neko koje sam zamrznula dok mu je bila sezona. To mogu biti tikvice, mlade mahune, grašak, mlada blitva ili špinat, mladi luk, bilo što što volite. 

Često koristim i luk***, ali njega onda stavim u vodu prije nego ju počnem zagrijavati. Čim zavrije, maknem s vatre - na taj način luk izgubi dio ljutine bez da previše omekša, a voda za juhu dobije okus luka. Sirovi luk rijetko koristim jer mi je malo prejak. Osim luka, za aromu koristim i soja sos, samo dodam malo kada je juha gotova. Ponekad uz povrće koristim i alge (najčešće arame - Eisenia bicyclis, one su najmekše i ne moraju se namakati prije korištenja).

Može primjer juhe? Može!

(za 2 osobe)

što/
1 manja glavica luka
70 grama shiitaka
šaka mladog graška (svježeg ili zamrznutog)
1-2 šake bamija
1-2 šake narezanih listova mlade blitve
malo soja sosa ili himalajske soli
mala šaka arame algi (opcija)
300-400 mL vode

kako/
Luk narežite i stavite u lončić s vodom - stavite na štednjak i čekajte da zavrije. Za to vrijeme narežite bamije i shiitake, pripremite grašak i arame alge. Kada voda zavrije (ili bude jako blizu vrenja), maknite lončić s vatre i ubacite pripremljeno povrće, gljive i alge. Poklopite lončić i ostavite nekoliko minuta da odstoji. Dodajte soja sos ili himalajsku sol, promiješajte i poslužite.

*bamije su pune vlakana i sluzi, zbog kojih izuzetno povoljno djeluju na probavni sustav. Mogu se konzumirati sirove, lagano kuhane ili kao čaj, odnosno uvarak od sušenih plodova (iako šteta ne pojest, rekla bih). Zbog velike količine sluzi, tradicionalno su korištene u liječenju raznih želučanih tegoba i za reguliranje probave. I sama bih vjerojatno pomislila da su fine ali ne treba oko toga raditi veliku filozofiju, ali moja mama zahvaljujući bamijama više ne pije tablete za želudac. Bamije, baš ste dobre.

**shiitake su isto zaslužile poseban ulomak u ovom postu, iako su samo jedne od mnogih gljiva kojima se pripisuju razna ljekovita svojstva (od protuupalnog i antibakterijskog učinka do imunomodulatornog djelovanja i regulacije razine šećera u krvi) pa to možda nije ništa neobično. Mislim da su mi to jedne od omiljenih gljiva. Također se mogu jesti sirove ili lagano kuhane, ali po mom mišljenju ih je šteta kuhati jer su jako nježne i omekšaju čim ih se stavi u vruću vodu. Iako ćete često pročitati suprotno, stapke ne treba uklanjati jer su sasvim dobre za jelo.

***luk i češnjak su namirnice koje mnogi sirovojelci uopće ne koriste u svojoj prehrani, jer sadrže spojeve koji iritiraju probavni sustav. Taj pristup da treba pustiti tijelo da samo odradi svoje procese mi je sasvim logičan, i ako jednog dana budem jela isključivo sirovu hranu, vjerojatno neću često jesti luk i češnjak. Zasada nemam ništa protiv lagano kuhane hrane tu i tamo, a luk i češnjak mi često dobro dođu za okus. Samo ih stavim u vodu i zagrijem malo, tako da ne budu toliko intenzivni. Ništa protiv potpuno sirovog luka i češnjaka, kome su najdraži takvi, nek uživa.


[ENGLISH]

how to not really cook a soup

...soon!

Saturday, 20 August 2016

tikvizza


Zadnja dva tjedna nije prošao dan kada nismo imali hrpu tikvi i rajčica u stanu - iz svojeg vrta, iz vrtova od prijatelja, pa neke lijepe s placa koje jednostavno moraš probati... Nakon hrpe sirovih krekera i ponekih sirovih rezanaca s nekim umakom (rezanci od tikve s umakom od rajčice nisu loša ideja), vrijeme je za nove pustolovine u tikvogradu.

što/
velika tikvica ili tikva
rajčice
origano
suhi delikatesni kvasac
suncokretove sjemenke
slatka paprika u prahu
himalajska sol

kako/
Narežite tikvu na kolute debljine oko 1 cm. Premažite komade crvenom paprikom i posolite ih. Na njih složite tanko narezane rajčice i posipajte origanom, suhim delikatesnim kvascem i suncokretovim sjemenama (količine svega su proizvoljne, prilagodite vlastitom ukusu). Ako imate gljive i(li) masline, možete i njih dodati za bogatiji pizzasti okus. Stavite ''pizze'' na sunce ili u dehidrator (~43 °C) da se malo posuše (između 2 i 6 h, odnosno dok ne budu onakve kakve volite jesti). Što se dulje suše, okusi će se jače istaknuti.




[ENG]

squash/zucchini ''pizza''

Now that all kinds of squash and tomatoes are in season here in Croatia, we try to keep it a bit creative since we eat them every day and our kitchen is full of them - from our garden, form our friends' gardens, from the farmers market because hey, those look super interesting and delicious.. After using them to make all kinds of raw crackers and some raw noodles with sauce, it is time for some new adventures in the land of squash and tomatoes.

what/
a squash or big zucchini
tomatoes
oregano
nutritional yeast
sunflower seeds
red sweet pepper powder
himalayan salt

how/
Cut the squash into 1 cm thick slices. Cover the slices with some red pepper powder and Himalayan salt. Put some finely sliced tomatoes on top of them and sprinkle them with nutritional yeast, oregano and sunflower seeds. Quantities of everything are up to you and your own taste. For a fuller pizza-like flavour, add some mushrooms and/or olives (I simply didn't have them in the house). Now you can put the little ''pizzas'' into a dehydrator (43 °C) or simply in the sun and let them dry. Anything between 2 and 6 hours is ok - the more you dehydrate it, the stronger the taste will be.

Saturday, 13 August 2016

prirodna njega tijela [1]: kosa


Već neko vrijeme pripremam seriju postova o prirodnoj njezi tijela, ali nikako da uhvatim dovoljno vremena da to detaljno obradim. Dobila sam puno upita o kosi, pa će to biti prvi u nizu. Ako vam se ne da čitati moje poluartikulirane kontemplacije, možete preskočiti debeli dio teksta i skrolati do ‘’pa daj ga već’’ kako biste otkrili potpuno efikasni način pranja i održavanja kose bez šampona i regeneratora do kojeg sam došla nakon puno eksperimentiranja. Prije toga ću napisati ukratko kako sam došla do toga, zašto uopće ne želim koristiti šampon i je li mi kosa zahvalna na tome.

Za početak, mislim da je zdrava kosa odraz zdravog stila života i da, kao ni za druge stvari, ne postoje kraći putevi i čarobne formule. Treba biti strpljiv. Napisat ću malo o vlastitom iskustvu s kosom i nekim stvarima koje sam naučila iz iskustva. Zadnja vesela spoznaja mi je bila da zdravu kosu uopće ne treba redovito šišati kako bi bila zdravija. Cijeli život sam mislila da treba, da moraš skratiti vrhove, svi su govorili da moraš, a i da nisu govorili, skužiš da ispucaju s vremenom pa se odlučiš malo ošišati. Zadnji put sam skratila kosu prije nešto manje od godinu i pol, odrezala sam nekih 10 centimetara ispucalih vrhova starih valjda 3 godine. Prije par tjedana sam sjedila s dečkima u kafiću i počeli su pričati o ispucalim vrhovima i kako nemaju pojma što je to i kako izgleda, i nakon detaljnog prčkanja po kosi, jedva sam našla jedan da im pokažem. Jedan! Sjećam se da sam cijelu srednju školu i početak faksa redovito jednom godišnje kratila vrhove jer su bili jako suhi i ispucali, a ponekad bih ih i za pola godine opet malo skratila. Oduvijek sam naginjala nekim prirodnijim metodama njege tijela i kose i nikad nisam voljela nekakve agresivne kemije - što jednostavnije, to bolje. Zadnjih 5-6 godina ne koristim skoro ništa od kozmetike - niti za kožu, niti za kosu, niti za zube - a ono što koristim sama izrađujem. Što se onda tako drastično promijenilo u zadnjih godinu i pol da mi kosa više ne puca i da je sjajnija i brže raste? Znam, znam da znate što ću reći, radi se o prehrani! Između ostalog, ali krenimo redom. Jedem puno svježeg, kvalitetnog, zrelog voća, dosta zelenog povrća, većinom sirovu hranu, ne jedem hranu životinjskog porijekla niti prerađenu hranu (osim povremeno bijelu rižu ili rižine rezance). Cjelokupno zdravlje mi se poboljšalo, a niti kosu nije zaobišlo.

Druga stvar koju sam promijenila (zapravo, pronašla zadovoljavajuće rješenje) u zadnjih godinu dana je način pranja kose, i to ću podijeliti s vama u ovom postu. Godinama sam istraživala razne ‘’no-poo’’ načine pranja kose (pranje kose bez šampona) jer sam bila sigurna da ne želim koristiti surfaktante na kosi i da postoji bolji način. Pokušala sam slavnu metodu sa sodom bikarbonom i octom, neke vlastite eksperimente s vodom od kuhanja zobi ili zobenih pahuljica (zbog saponina u zobi, mislila sam…), samo octom, vodenim kefirom, zelenim čajem… Sve ove metode bile su donekle zadovoljavajuće ali nikad mi nakon pranja kosa ne bi bila stvarno čista i sjajna. Samo bi se nekako masnoća raspodijelila po cijeloj kosi, i nije izgledala prljavo ali nije bila niti svilenkasta i mekana na dodir kao nakon šampona. U više navrata sam se vraćala na šampone bazirane na kokosovom pjenilu (kakve i sama izrađujem i prodajem na Plavetnoj) jer bi stvarno dobro oprali kosu, ali to mi je još uvijek bilo previše i htjela sam nešto bez pjenila. Možda ovo već zvuči kao predetaljno opisivanje teksture kose i svega što ima veze s njom, ali svi koji su pokušavali na prirodne načine prati kosu vjerojatno znaju da nije baš lako ostati na jednom načinu dulje od par mjeseci a da kosa izgleda lijepo i zdravo i da se jednostavnije vratiti ‘’prirodnom’’ šamponu. Ali niti ti šamponi nisu baš potpuno prirodni jer je prirodno pjenilo tvar koja se mora izolirati iz biljke, a neka biljna pjenila nastaju kemijskom reakcijom tvari izoliranih iz biljaka. Sad ovisi koliko ste fanatični i što vam je važno kod pranja kose. Ja sam tražila nešto što neće jako poremetiti prirodnu masnoću vlasišta, jer što ga detaljnije očistiš, to se brže ponovno zamasti. Umjetne šampone za kosu ne moram niti spominjati, ali spomenut ću ih malo ipak. To su smjese detergenata kao što je natrijev lauril sulfat (SLS), pomoćnih surfaktanata i mnogih drugih kemikalija. Detergenti vrlo agresivno očiste masnoću s kose, a neke druge tvari zaostaju na kosi te joj daju sjaj i punoću. To nije prirodan sjaj, već sjaj nekog polimera ili silikona. Slobodno recite da sam previše new age ali zašto i vlasi kose ne bi imale kontakt s okolinom? Zašto bi morale biti prekrivene silikonom iz šampona ili regeneratora? Kao i sa svom kozmetikom, mislim da ne postoji razlog da stavljamo na sebe hrpu kemikalija kojima ne znamo porijeklo i djelovanje, ako možemo koristiti nešto puno jednostavnije i prirodnije s istim efektom, što je dugoročno zdravije, jeftinije i održivije za okoliš i naše zdravlje.

Prije nego krenem na recept za savršenu kosu, napisat ću treću stvar koju sam promijenila u zadnjih godinu dana, a vjerujem da je doprinijela zdravlju kose i njezinom bržem rastu. Četkanje. Do prije godinu dana, nisam bila četkala kosu oko 5 godina jer prije toga nisam primjećivala neki pozitivan učinak četkanja, kosa mi je sporo rasla ionako, vrhovi bi ispucali nakon godinu dana, imam ravnu kosu pa sam pretpostavila da mi to ne treba. Zadnjih godinu dana četkam kosu skoro svaki dan. Imam drvenu četku s kuglicama na vrhovima i sigurna sam da je to odlično za masiranje vlasišta i poticanje cirkulacije, što uz ostale faktore pogoduje rastu kose. I stvarno mi kosa raste brže nego prije.

Sada mislim da je dosta filozofije, proze i poezije, pa ću podijeliti svoje fenomenalno otkriće u svijetu pranja kose koje mi je promijenilo život (tako dramatično:), a može i vama! To je samo unaprijeđena verzija pranja sa sodom i octom, ali ovaj put stvarno djeluje. Zbog zelenog čaja. Tako mala stvar, tako velika razlika.

pa daj ga već/
[trebat će vam: zeleni čaj, soda bikarbona, jabučni ocat, voda]
Skuhajte oko 0.5 L zelenog čaja (kao što biste kuhali za piće). U zdjelicu odlijte malo manje od pola, ili koliko mislite da vam treba da prekrije svu kosu a da se ne cijedi previše. Unutra umiješajte oko 2 jušne žlice sode bikarbone (opet, ovisi o duljini kose - ako imate jako dugu, možda će vam trebati i više). Dobivenu smjesu rasporedite ravnomjerno po cijelom vlasištu i umasirajte. Ja to radim nad kadom, s glavom prema dolje, tako da mi se od vlasišta ocijedi i po ostatku kose. Budući da se neće sva soda bikarbona otopiti u čaju, treba paziti da se stvarno ravnomjerno rasporedi po vlasištu. Kada ste utrljali ovu mješavinu u vlasište i ostatak kose, ostavite ju nekoliko minuta na glavi. Za to vrijeme složite ‘’regenerator’’: ostatak zelenog čaja ulijte u staklenku od pola litre, dodajte 50-100 mL jabučnog octa (može i više ako vam je kosa jako duga ili zapetljana i suha; ocat služi da omekša kosu) i dolijte vode koliko stane. Prvo dobro isperite kosu pod mlakom vodom, malo ocijedite, i zatim prelijte otopinom octa i zelenog čaja, uz masiranje vlasišta. Ako je slučajno u kosi ostalo sode bikarbone, to će se neutralizirati octom. Otopina sode bikarbone je lužnata, a prirodni pH vlasišta je oko 5, što znači da je ono blago kiselo. Ostavite otopinu octa da odstoji minutu-dvije i lagano isperite kosu mlakom vodom. Ja ponekad nisam niti ispirala nego bih ostavila ocat (ne brinite zbog mirisa, on nestane čim se kosa osuši), tako bi mi kosa bila mekša ali bi se i brže zamastila. Nakon ispiranja samo zamotam kosu u ručnik na 15-ak minuta i onda ju pustim da se posuši na zraku. Fen ne koristim jer isušuje kosu. Ponekad utrljam sasvim malo kokosovog ulja u vrhove, da ne postanu suhi. Uz ovakav način pranja, trebam prati kosu jednom tjedno, iako se često dogodi da prođe i 10 dana, pa i 2 tjedna prije nego opet operem kosu (tada se već malo vidi da je masna pa ju stavim u rep). Nakon pranja mi kosa bude predivna, mekana, sjajna i svilenkasta, i prva tri dana izgleda kao da je upravo oprana. Moj dragi pere kosu na isti način, isto u prosjeku jednom tjedno, i također mu bude prekrasna i mekana. Budući da je i on bio ‘’žrtva’’ mojih eksperimenata s pranjem kose zadnjih par godina, mogu i za njega reći da je ovo pravo otkriće i da mu nikad prije kosa nije bila tako sjajna i zdrava. Imamo različite tipove kose - njegova je čvrsta, smeđa, malo valovita i debelih vlasi, a moja je ravna, jako tanka, svijetla i gusta. Vjerujem da ovaj način pranja kose odgovara i raznim drugim tipovima kose i zato se nadam da će barem neki od vas koji ovo čitate dati priliku ovom obliku nešamponiranja. Ako prelazite s industrijskog šampona, imajte na umu da će kosi možda trebati nekoliko tjedana da se privikne na novi tretman i nemojte odmah odustati ako ne uspije od prvog pranja. Prilagodite količine sode, čaja i octa duljini i gustoći vlastite kose. Ovo su samo generalne smjernice za nekakvu srednje dugu, srednje gustu kosu.

Za nevjernike prilažem [sliku xy], gdje možete vidjeti moju kosu 3-4 dana nakon pranja sodom i zelenim čajem - jednostavno zato što sam ju zaboravila slikati na dan pranja a obećala sam ljudima da ću objaviti post još jučer. Prvi dan izgleda slično ovako, još malo čišće.

Kada već pišem o kosi, možda bi bilo u redu da spomenem i česte probleme s vlasištem. Neki ljudi imaju kosu koja se jako masti, neki imaju jako suhu kosu, neki imaju perut… Postoje razna biljna ulja i prirodni tretmani za to, ali pun ih je internet pa neću puno o tome pisati ovom prilikom (možda da samo spomenem da sam pročitala puno iskustava da soda bikarbona djeluje protiv peruti). Sigurna sam da ekstremni problemi s vlasištem, kao i s bilo kojim dijelom kože, dolaze od neravnoteže u tijelu koja je najvećim dijelom uzrokovana prehranom. Možete tretirati probleme baznim i eteričnim uljima, ali pravi i trajni učinak će imati tek u kombinaciji s pravilnom prehranom. Ja sam (nevezano za kosu) prije stalno imala uz sebe hrpu različitog ljekovitog bilja za čajeve, ulje crnog kima, propolis, kantarion, kurkumu, nim, eterična ulja, sve živo ljekovito iz prirode, ali otkada sam promijenila prehranu ne koristim više ništa od toga jer mi ne treba. Baš sam zahvalna Svemiru na tome jer uvijek cijenim sve što je jednostavno i praktično i vjerujem da mi, ljudi, možemo živjeti tako i da su sva ta kompliciranja svakodnevnih stvari bespotrebna.



Slika xy. Kosa oprana zelenim čajem i sodom (nekoliko dana nakon pranja). 
/ Picture xy. Hair washed with green tea and baking soda (few days after washing).

[ENGLISH]

natural body care [1]: hair


I just wrote this long text in Croatian that explains my experience in natural hair care and what I learned and discovered from many years of experimenting, but I don't have time to translate it right now, so I will only mention the most important things and give you the description of a no-shampoo method that works perfectly for me and my boyfriend.


Over last 6 years I have tried all kinds of things instead of shampoo: the famous baking soda and vinegar method, water from cooking oats, water kefir, green tea, apple cider vinegar... All of them were somewhat effective but I was not fully satisfied with any of them because my hair would never look really clean and shiny. It wouldn't look dirty, but it had no shine or nice shape so I ended up using ''natural'' shampoo bars on a few occasions, when I wanted my hair to look really clean. I even make and sell those shampoo bars and they are far better than any commercial shampoo that I used back in the days, but having to depend on any kind of surfactant to clean my hair is still to much for me, even if it was derived from a plant. After years of experimenting, I had finally developed a simple and effective ''no-poo'' hair washing method that I'm really satisfied with, and that I'm going to share with you in this post.


Before that, I just want to mention that healthy hair is the result of a healthy lifestyle and that there is no shortcut or a magical solution to it. If you eat healthy and take care of yourself, over time you will notice that your hair and skin are glowing. It means eating a whole foods diet (for me it means a whole foods, low fat, plant based, mostly raw diet that consists of lots of fresh, ripe fruits and green leafy vegetables), getting enough sleep and using body care products that are not harmful (that even sounds a bit ironic but that's reality..). My hair got a lot healthier since I adopted a healthier eating habits and overall lifestyle. I don't need to cut it anymore because the ends don't get split or dry (and they used to, regularly, i needed to cut them at least once a year), it grows faster and it looks naturally shiny. I also started combing it regularly with a wooden hairbrush, which helps to get good blood circulation in the scalp and can make hair grow quicker.


Why are commercial shampoos bad? Mainly because they contain detergents that clean the hair very aggressively and leave no natural oils, which is a signal for the scalp to produce more oil. They also contain chemicals such as some polymers or silicons that leave a film on the hair, making it look shiny and healthy. But it is not your hair's real, natural shine - it is a shine of some artificial substance. I'm not even going to start about all the other harmful chemicals that contact your skin when you shampoo your hair.. Why would we need that when it can be so much more simple, sustainable and so much cheaper?

well, here it is/
[you will need: green tea, bicarbonate soda=baking soda, apple cider vinegar, water]
Make ~0.5 L of green tea, as you would make for drinking. Pour around 200 mL (or as much as you think you'll need to cover your hair, not to make it too wet) into a small bowl. Add 2 big tablespoons of baking soda to it and mix. Not all will dissolve, but don't worry. Now distribute this mixture evenly onto your scalp. I turn my head down over a bathtub and put it on the scalp, massage it a bit and go with my fingers through all the rest of the hair. Leave it on the hair for a few minutes, and in the meantime make the ''conditioner'': pour the rest of the green tea into a 0.5 L jar, add 50-100 mL of vinegar and fill up the rest of the jar with water. Now you can first wash the soda out from your hair under lukewarm water, squeeze the water out and slowly pour the ''conditioner'' over your hair, massaging the scalp with your fingers. It will neutralize any soda residue on your hair (soda is alkaline and you want our scalp to be mildly acidic, as it naturally is) and make the hair soft and easy to comb. Leave it for a minute or two and then wash it out gently. Don't worry about the vinegar smell - it will disappear as the hair dries. I don't ever use a hair dryer, I simply let it dry in the air. Sometimes I put just a little bit of coconut oil on the ends while m hair is still wet, to prevent them from getting dry. I wash my hair like this once a week and it is always nice and clean. Sometimes I don't wash it for 2 weeks and it starts to look a bit oily but still nothing too bad. On the [Picture xy] you can see how my hair looks 3-4 days after washing (I simply forgot to take a photo when it was just washed but it looks similar). So, yes, this method absolutely works! I tried so many things before and this one is the only one that cleans my hair perfectly. The same works for my boyfriend and we have completely different hair types. I guess that green tea was the thing that was missing in the good old baking soda&vinegar method that doesn't work for many people. So you can give it a shot! If you are using a commercial shampoo, don't expect magic from the first day - give it a few weeks and see how it works. Hair might need some time to get use to a more natural approach.

Since I'm already writing about hair, It might be good to mention some common scalp problems. Some people have a very dry scalp, some have dandruff, some have too oily hair... All of the extreme problems with scalp, just like skin problems, come from the inside and are a result of another health issue that has a lot to do with the food one eats. You can use some plant oils and essential oils to help you treat the scalp / skin problems, but it won't be a long-term solution if you don't eat a clean, healthy diet. Before I started really eating healthy (you can read about it in some other posts), I used to carry a whole little plant pharmacy with me wherever I would go: lots of medicinal plants for making teas, turmeric, neem, propolis, essential oils, black cumin oil... But since my health got really good from eating good food, I simply didn't need any of that anymore. I feel relieved because I really appreciate everything that is simple and practical, and believe that we, humans, can live such a lifestyle - without unnecessarily complicating things.

stvarno dobar brownie


Ovaj put nije sirovi ali je: bez glutena, bez ulja, bez rafiniranog šećera, bez brašna, relativno niskomastan i pun vlakana i nutrijenata. Većini ljudi je još uvijek nekako jednostavnije prihvatiti da su kolači nešto što se peče (iako ne znam zašto, sirovi kolači su valjda najjednostavniji kolači za napraviti), a ovo je definitivno dobar izbor ako se odlučite za pečeni kolač: jednostavan je za napraviti, sastojci su kvalitetni a nisu skupi, jako je ukusan i sočan (potvrdio čak i prijatelj koji obično jede slatkiše iz dućana i pekare i jako je sumnjičav oko ''zdrave hrane'') i opskrbit će vas nutrijentima jer je rađen većinom od cjelovitih namirnica, tako da ne morate osjećati grižnju savijesti jer jedete slatkiš.

što/
1 čaša sitnih zobenih pahuljica*
1/2 čaše mljevenih badema
1/2 čaše mljevenog sezama
2 jušne žlice zobenih mekinja
1 jušna žlica psyllium ljuskica
3/4 čajne žlice sode bikarbone
4 jušne žlice kakaa u prahu
4 jušne žlice datuljinog sirupa / kokosovog šećera / muscovado šećera
1/4 čajne žlice soli (ako imate crnu sol - kala namak - probajte s njom za puniji okus)
1 čaša bademovog mlijeka ili nekog drugog biljnog mlijeka
1 čaša vode
1 banana

kako/
Sve suhe sastojke stavite u zdjelu i pomiješajte. Dodajte čašu bademovog mlijeka i izmiješajte sve mikserom. Izblendajte u blenderu bananu i čašu vode, i tu smjesu ulijte u zdjelu pa opet sve pomiješajte. Ako nemate niti blender niti mikser, možete jednostavno sve dobro izmiješati vilicom. Ostavite smjesu nekih 15 minuta da odstoji, kako bi zobene pahuljice i psyllium ljuskice upile vodu. Za to vrijeme uključite pećnicu na 170 °C da se zagrije. Po potrebi još malo izmiksajte smjesu, pa je izlijte u kalup za pečenje. Pecite oko pola sata na 170 °C. Kolač bi trebao izvana dobiti koricu, a iznutra biti sočan ali kompaktan, da se lako reže. Ostavite pola sata da se ohladi na sobnoj temperaturi prije rezanja.

*ja sam koristila instant zobene pahuljice; one nisu ništa lošije od običnih, kao što se često može pročitati na blogovima o zdravom kuhanju, samo što su unaprijed kuhane prije nego što su izvaljane. To znači da možda imaju nešto malo manje nutrijenata, ali znači i da su lakše probavljive i potrebno ih je kraće kuhati ili namakati. Zob se već u startu termički obrađuje kako se ne bi pokvarila prilikom transporta i skladištenja, tako da većina zobi koja je dostupna u trgovinama ili na tržnicama niti nije sirova. Sirova zob se koristi za klijanje, ali u ovom receptu to nije važno jer se ionako radi o pečenom kolaču. Općenito mislim da nema puno smisla namakati termički obrađenu zob umjesto kuhanja jer nema enzime koje bi imala sirova zob, a sadrži određenu količinu antinutrijenata. Zato sam namjerno izabrala instant zobene pahuljice - lako su probavljive i nisu žilave.



[ENG]

a seriously good brownie

This one is not raw, but it is: gluten-free, oil-free, refined sugar-free, flour-free and relatively low-fat. It is also packed with fiber and nutrients! For most of people, a cake is still something that needs to be baked and they find it easier that way (personally, I think that raw cakes are the easiest cakes to make, but ok!). This is definitely a good choice if you decide to make a baked cake: it is really easy to make, it is made from quality ingredients that are not expensive, it's delicious and juicy (even a friend who usually eats sweets from the store and bakery loved it, and he is usually very skeptical when it comes to ''healthy food''), it will supply your body with nutrients because it is made mainly from whole foods, so you don't have to feel guilty for eating something sweet. You can happily enjoy every bite.

what/
1 cup small-leaf oatmeal*
1/2 cup ground almonds
1/2 cup ground sesame seeds
2 tbsp oat bran
1 tbsp psyllium husk
3/4 tsp bicarbonate soda
4 tbsp cacao powder
4 tbsp date syrup / coconut sugar / muscovado sugar
1/4 tsp salt (if you have black salt - kala namak - try it for extra flavour)
1 cup almond milk or some other plant milk
1 cup water
1 banana

how/
Put all of the dry ingredients into a bowl and mix them. Add a cup of amond milk and mix it with a mixer. Blend banana in a blender with a cup of water and pour the mixture into the bowl. Mix everything well. If you don't have a blender or a mixer, you can just mix everything well with a fork. Let the mixture sit for around 15 minutes, so that the oatmeal and psyllium husk absorb the water. In the meantime you can preheat the oven to 170 °C. If needed, mix the cake dough once again and pour it into a cake mold. Bake it for around 30 minuted on 170 °C. It should look a bit crispy on the outside, and the inside should be soft and juicy, but compact and easy to cut. Let it cool down to room temperature before cutting in slices.

*I used instant oatmeal, which means they were cooked before being pressed; they are not any worse than regular oatmeal, as many people seem to think. They are simply more easily digestible and they need less time for soaking or cooking. There might be some loss in nutrients when compared to regular oatmeal, but it's good to bear in mind that almost all commercially available oats are exposed to high temperatures to make sure they won't go bad on the shelves or in transport. I would bother to get real raw oats only if I was going to sprout them, otherwise it doesn't matter because you have to cook them anyway (there is no point in just soaking oats that had previously been treated with heat, because they don't have the enzymes that raw oats would have). That is why I intentionally go for the instant oats. They are easy to digest and their texture is not chewy but rather soft.

Saturday, 6 August 2016

ukiseljena bamija


Nekidan sam bila kod mame na ručku i probala nešto najbolje ili barem u top 30! Ukiseljene bamije! U vodenom kefiru, ako se sjećate davnog recepta za krastavce [ovog], e pa tako nekako. Mama voli moje recepte i radi vlastite varijacije na njih, a ja volim jesti ono što ona napravi. Pa, krenimo na bamije:

što/
bamije (provjerite da nisu žilave)
jako kiseli vodeni kefir (samo ga ostavite stajati dulje, dok ne bude kao ocat)
sol
papar u zrnu
začini po želji (npr. kopar)

kako/
Napunite staklenku bamijama, prelijte vodenim kefirom da ih prekrije, ako ste raspoloženi za rimu onda posolite koliko volite, dodajte papar u zrnu i začine. Zatvorite staklenku i ostavite da stoji na suncu oko tjedan dana, a može i nešto kraće ako ste nestrpljivi. Bamije će biti hrskave i manje sluzave nego kada se jedu sirove. Nakon otvaranja spremite u hladnjak.

 


[ENGLISH]

pickled okra

I was at my mom's place for lunch the other day and tasted something amazing... top 30 foods for sure... are you ready... Okra pickled in water kefir! If you remember my old recipe for pickled cucumbers [this one] - the one for okra is quite similar. I'm so happy that my mom loves my recipes and makes new variations on them. I love to eat what she makes. So, here you go, the okra:

what/
fresh okra (make sure it is not too fibrous and chewy)
very sour water kefir (just leave it to ferment a bit longer, until it tastes like vinegar)
salt
black peppercorn
spices of choice (dill goes well)

how/
Put the okra in a glass jar, pour water kefir over them and add a desired amount of salt, peppercorn and spices. Close the jar tightly and leave it on a sunny spot to ferment for a week. If you simply can't wait that long to try this heavenly treat, they should be fine to eat after a few days already. When fermented, okra should be crunchy and less slimy than raw. After opening, keep the jar in the fridge.

Wednesday, 3 August 2016

malo iz vrta

/some beauties that we harvested in the garden today