Monday 29 March 2021

rezanci od buče s tamarijem i konopljom


Nedavno me prijateljica pitala jesam li ikada probala rezance od sušene buče. Već dugo znam da to postoji, ali stvarno ih do sada nisam imala priliku probati. Taman odlučim da ću potražiti gdje se ta buča može nabaviti, i dobivam poruku od Ane s Malog placa - kaže da su dobili sušenu buču. Uvijek savršen tajming! Rezanci od buče, poznati i kao kostajničke pletenice, dobivaju se sušenjem tanko narezane buče na suncu. Potječu iz Hrvatske Kostajnice, gdje se tradicionalno za Badnjak pripremaju kuhani i začinjeni octom, uljem i malo soli, papra i češnjaka. Meni to super zvuči jer volim jednostavnu hranu, ali vjerujem da ako niste iz Kostajnice i ako vam baka to nije radila svake godine za Badnjak, postoji šansa da vas ideja salate od kuhane buče i neće baš toliko privući. To je okej, jasno. Imam i prijatelja Irca koji ne voli sarmu, meni to malo slama srce ali razumijem - nije odrastao uz taj okus. Sigurna sam da će mnogima prva pomisao biti kako ova buča zapravo izgleda kao odlična niskokalorična zamjena za tjesteninu. Ali možda je šteta koristiti buču kao zamjenu za tjesteninu kada je možemo tretirati kao posebnu namirnicu (kao.... buču!). Umjesto da napravimo šalšu s rezancima od buče i sjedimo u razočaranju što to nema okus kao tjestenina, možda je bolje smisliti neku novu kombinaciju. Meni su se najviše od svega svidjeli u kombinaciji s tamarijem (hvala, Jelena!), sezamom, tostiranim bademima, sjemenkama konoplje i mladim češnjakom. Mogla bih to jesti svaki dan, bez pretjerivanja. Jednu od tih kombinacija predstavit ću vam u ovom jednostavnom receptu. 


što/
(za 2 porcije)
50 g sušene buče
1 jušna žlica kokosovog ulja
2 jušne žlice tamarija
1 mladi češnjak 
2 jušne žlice sjemenki konoplje
nekoliko šaka svježeg lisnatog povrća (matovilac, rikula, mizuna, potočarka...)

kako/
Skuhajte sušenu buču nekoliko minuta u kipućoj vodi, pa ocijedite (vodu od kuhanja možete iskoristiti kao temeljac za neku juhu ili varivo). Zagrijte žlicu kokosovog ili sezamovog ulja u woku, dodajte kuhane i ocijeđene rezance od buče i popržite oko pola minute. Dodajte narezani mladi češnjak i tamari, promiješajte u woku i ugasite vatru. Poslužite sa svježim lisnatim povrćem i pospite sjemenkama konoplje.

Dobar tek!

Monday 22 March 2021

pire od prosa i badema s umakom od gljiva u crnom vinu


što/

za pire
1/3 šalice prosa*
1 šalica vode
1/2 šalice domaćeg bademovog mlijeka
2 jušne žlice maslaca od badema (možete ga napraviti na ovaj način)
1 prstovat soli

za umak
1 šalica sušenih gljiva**
1 šalica vode
1/2 šalice crnog vina
1 manja glavica luka
1 prstohvat soli
1 juša žica tamarija
1 manji prstohvat papra

*sve sastojke osim začina možete nabaviti na Malom placu
**koristila sam sušene crne trube i vrganje

kako/
Skuhajte proso u šalici vode, na laganoj vatri u poklopljenom loncu. Kuhanom prosu dodajte bademovo mlijeko, sol i maslac od badema, pa sve skupa izmiksajte štapnim mikserom. Namočite gljive u vodi oko dva sata na sobnoj temperaturi, ili preko noći u frižideru. Ocijedite ih, a vodu od namakanja sačuvajte za kuhanje. Narežite luk na tanke trakice i kratko ga prodinstajte na malo vode ili ulja. Dodajte gljive, sol, papar i tamari, još malo prodinstajte i dodajte crno vino. Ostavite da kuha nekoliko minuta, dodajte vodu od namakanja gljiva i kuhajte još 5-10 minuta. Poslužite s pireom od prosa i svježim zelenim lisnatim povrćem.

Dobar tek!


Sunday 21 March 2021

khao soi


Sjećam se tog jutra u Chiang Maiu, koje se produžilo u dan, u kasno poslijepodne. Nikako riješiti sve da dobijemo vizu za Laos. Sto papira, svaki put nešto fali, svaki put neki novi problem, dvije osobe će ti reći potpuno suprotne stvari, to je valjda tako svugdje gdje ima ljudi. U jednom trenu se nadaš da ćeš uspjeti otputovati na vrijeme, u drugom razmišljaš kako ti je žao što već idete, a niste probali ono jelo u zalogajnici preko ceste koje je uvijek izgledalo tako primamljivo. Kako se zvalo, kao-nešto? Kažu da je to tradicionalno jelo sjevernog Tajlanda, da to moraš probati. Više sreće drugi put valjda, taj dan je glavna stvar bila napokon srediti vize. Ili? 
Možeš mislit, Svemir je ludo savršen. Kada smo se vratili kući, C. nas je čekala s loncem domaćeg khao soi-a. Nismo niti otišli do sobe ostaviti stvari, odmah smo sjeli za stol. Nikada neću zaboraviti taj kremasti osjećaj ugode koji ti obuzme mozak nakon svake žlice ovog prefinog čuda. Nadrealno, evo. I sada napokon, nekoliko godina kasnije, prvi put kuham neku svoju verziju khao soi-a i... obožavam je! I moram to podijeliti. Čak i ako niste probali original, vjerujem da će vam se svidjeti ovaj kremasti, začinjeni, slano-slatkasti, hrskavo-mekani "comfort food".

što/

(za 2 porcije)

za rezance
1/2 šalice bijelog pirovog brašna*
1/6 salice kipuće vode
2 prstohvata himalajske soli
1 prstohvat kurkume

za juhu
1 svježi feferon ili chilli paprika
2 režnja češnjaka
1 mladi luk
oko 2 cm svježe stabljike limunske trave
sjemenke iz 4 ploda kardamoma
komadić svježeg đumbira od oko 1 cm
1 čajna žličica kurkume u prahu ili komadić svježe kurkume
1/2 čajne žličice sjemenki korijandera
1 mala šaka svježeg korijandera**
1 list limuna ili limete
2 čajne žličice kokosovog šećera
4 jušne žlice tamarija
2 manje mrkve
150 g svježeg tofua
150 - 200 g brokule ili nekog drugog sezonskog povrća
150 ml domaćeg povrtnog temeljca
400 ml punomasnog kokosovog mlijeka (s udjelom kokosa od barem 60%)

za posluživanje
1 šaka svježeg korijandera
1 šaka narezanog svježeg mladog luka
1 limeta ili limun
1 sitno narezani svježi feferon ili chilli
(prženi domaći rezanci)

*ove su količine dovoljne za 2 osobe, ali ako vam se ne da zezati s tako malom količinom tijesta, poduplajte mjeru pa možete zamrznuti ono što ne potrošite.
** za pastu možete upotrijebiti samo stabljike korijandera, a listove dodati u tanjur kada je jelo gotovo.

kako/
Pomiješajte pirovo brašno, sol i kurkumu. Prelijte kipućom vodom i izmiješajte žlicom. Nastavite mijesiti rukama 5-10 minuta kako biste dobili glatko tijesto. Ostavite tijesto da odstoji barem pola sata, a može i preko noći u frižideru. Razvaljajte ga što tanje i izrežite rezance. Trećinu ukupne količine rezanaca spržite u ulju i stavite sa strane, a ostatak skuhajte nekoliko minuta u kipućoj vodi i ocijedite. Narežite feferon, češnjak, mladi luk, đumbir, kurkumu (ako koristite svježu), limunsku travu i stabljike korijandera na što sitnije, dodajte kardamom i sjemenke korijandera i sve skupa usitnite tučkom u tarioniku kako biste dobili što homogeniju pastu. Ako nemate tarionik, možete sve dobro usitniti nožem. U woku ili tavi sasvim kratko popržite dobivenu pastu na 2 žlice kokosovog ulja, zatim dodajte narezanu mrkvu, tofu i brokulu ili drugo povrće. Kratko propirjajte, pa dodajte tamari, list limete i kokosov šećer. Ulijte temeljac i kuhajte dok ne zavrije. Na kraju ulijte kokosovo mlijeko, pričekajte da se zagrije skoro do vrenja, pa ugasite vatru. Poslužite u zdjele s kuhanim rezancima, a na vrh dodajte pržene rezance, lišće korijandera, mladi luk, narezani feferon i limetu.


Dobar tek!