Tuesday, 27 June 2017

čokoladna torta s tonkom i kremom od vanilije



što/

baza_
80 g badema*
60 g ribanog kokosa
60 g suhih datulja**
150 mL vode
25 g kakaa u prahu

krema od vanilije_
50 g indijskih oraščića
6 g psyllium ljuskica
1 jušna žlica agavinog sirupa ili rižinog slada
150 mL vode
1/4 čajne žličice vanilije u prahu

čokoladna krema_
100 g kakaove mase***
120 g suhih datulja
200 mL vode
50 g indijskih oraščića
1 mala naribana sjemenka tonke****

kako/

baza_
Usitnite bademe i kokos u prah pomoću blendera ili mlinca za kavu. Izblendajte datulje i vodu u glatku pastu. Dobro izmiješajte pastu od datulja s kokosom i bademima (najbolje vilicom ili rukama) i utisnite smjesu u kalup.

krema od vanilije_
Ubacite indijske oraščiće, vodu i vaniliju u blender i dobro izblendajte da biste dobili glatku teksturu. Dodajte zaslađivač i još malo izblendajte. Zatim ubacite psyllium ljuskice u smjesu i blendajte dok se smjesa ne zgusne. Razmažite kremu po prvom sloju i stavite u hladnjak.

čokoladna krema_
Rastalite kakaovu masu na pari. Ostale sastojke dobro izblendajte u blenderu i, kada dobijete glatku smjesu koja se od blendanja malo zagrijala, dodajte unutra rastaljenu kakaovu masu. Nastavite blendati dok ne dobijete potpuno homogenu i glatku kremu, pa ju izlijte preko drugog sloja. Stavite tortu u hladnjak na nekoliko sati kako bi se obje kreme zgusnule.

*obično imam već spremnu staklenku s namočenim pa dehidriranim bademima budući da ih namakanje čini puno pristupačnijom hranom za ljudsko tijelo, a u većini recepata ih volim koristiti suhe. Možete koristiti i obične suhe bademe.
**ove količine datulja i vode vrijede baš za sušene datulje, ili za pastu od datulja. Ako koristite sveže, trebat će vam malo više datulja i malo manje vode.
***kakaova masa su zapravo samo usitnjena i zgnječena kakaova zrna, odnosno sirovina iz koje se daljnjom preradom dobiva kakaov maslac i kakao prah. Odlično se tali na vodenoj kupelji i ponaša se kao nezaslađena tamna čokolada :)
****tonka je jedan divan začin o kojem sam već pisala, a može se kupiti u nekim trgovinama sa začinima




[ENGLISH]

chocolate and tonka cake with vanilla cream

what/

base_
80 g almonds
60 g coconut
60 g dried dates
150 mL water
25 g cacao powder

vanilla cream_
50 g cashews
6 g psyllium husks
1 tbsp agave nectar or rice malt syrup
150 mL water
1/4 tsp ground vanilla

chocolate cream_
100 g cacao mass
120 g dried dates
200 mL water
50 g cashews
1 small grated tonka seed
20 g cacao powder

how/

base_
Grind the almonds and coconut as finely as you can. Blend the dates and water into a smooth paste. Add the date paste to ground almonds and coconut and mix everything well. Press the mixture into a cake mould.

vanilla cream_
Blend the cashews, vanilla and water until smooth, add the sweetener and psyllium husks and blend until the mixture thickens into a pudding-like cream. Spread the cream over the base layer and put it in the fridge.

chocolate cream_
Melt the cacao mass over a double boiler. Cacao mass are actually ground and pressed cacao beans, so it melts like chocolate because it naturally contains cacao butter. Blend all the other ingredients until smooth. If the blender heats the mixture, that's desirable because cacao mass hardens on lower temperatures. Add the melted cacao mass to the mixture and blend everything until you get a very smooth and homogeneous cream. Pour it over the vanilla layer and put the cake in the fridge for a couple o hours.

Enjoy this decadently tasting wonder. Can't believe it's raw vegan even though I just made it... So good.

Friday, 23 June 2017

gozba iz vrta


pravo ljetno gozbovanje - ribizli, kruške i višnje iz vrta, jabuke, sirovi pekmez od ribizla, domaći orasi i prstohvat radosti.
/ summer feast - red currants, pears and sour cherries from the garden, apples, raw red currant&chia jam, walnuts from the farmers' market and a pinch of joy.


Wednesday, 21 June 2017

torta od ribizla


Vrt je i ove godine prepun crnih i crvenih ribizla, pa ih jedemo na sve moguće načine. Same, u soku, "sladoledu", pekmezu, sirovoj torti. Ovoj dolje torti. Recept je sličan [ovome], pa ga neću posebno pisati. Uživajte u sezonskim okusima ☼ .)

/ Red currants and black currants from the garden in a delicious, creamy raw cake. The recipe is similar to [this one]. 


Tuesday, 20 June 2017

danas


Danas sam ručala heljdinu kašu s batatom i tikvicom. Odlučila sam to podijeliti s vama jer me ponekad pitate kako imam vremena hraniti se zdravo.

Svako jutro, čim ustanem, mućkam kokosovo ulje u ustima 20 minuta (taj mini-ritual ću objasniti u davno obećanom postu o zubima) i to je očito vrijeme kada neću izvoditi neku od potencijalnih jutarnjih aktivnosti kao što je razgovor s dečkom, jedenje, pijenje vode ili joga. Od tih 20 minuta, 5 sam iskoristila da se razbudim, obučem i počešljam, a 15 da si skuham ručak (i usput pospremim kuhinju) jer sam znala da ću biti cijeli dan vani. Ubacila sam oko pola šalice heljdine kaše u lonac i prelila šalicom vode. Dodala sam začine i ostavila da se kuha 10-ak minuta (u nekom trenu sam trebala dodati još vode, da heljda ne ostane suha za vrijeme kuhanja), zatim sam dodala sitno narezani batat i ostavila da se kuha oko 5 minuta u polupoklopljenom loncu, i zadnjih 15-ak sekundi kuhanja sam ubacila sitno narezanu tikvicu i dodala himalajsku sol. Sve skupa sam stavila u termosicu za hranu i spremila u ruksak.

Ovo je samo jedna od mnogih kombinacija koje si pripremam za dane kada znam da ću biti dugo vani i ne da mi se komplicirati oko hrane. Sva jela se kuhaju 15-ak minuta i zasitna su a lagana, tako da ih mogu pojesti u pauzi i nastaviti s poslom bez da osjetim umor kao, na primjer, nakon obroka u restoranu. Neke od tisuću kombinacija su:

kvinoja + batat + grašak
heljda + crvena leća + mahune
amarant + batat + tikvica
riža + crvena leća + blitva
i sve ostale varijacije na temu.

Nedovoljno zasitno? Pokušajte ubaciti neke namirnice koje sadrže više proteina, kao što su slanutak, grah, tofu ili tempeh.

Nezanimljivo? Dodajte bilo koje prirodne začine koji su vam dragi i koji će vam jelo učiniti zanimljivijim. Ako vam je tijelo naviknuto na prerađenu hranu, šećer i junk food, onda je normalno da mu treba neko vrijeme da se privikne na okus stvarne hrane, koja ne sadrži šećer, rafinirane masnoće, bijelo brašno niti razne kemikalije. Nakon tjedan dana bez prerađene "hrane", prava hrana će vam biti nešto najukusnije što možete pojesti, čak i bez začina i previše soli. Onako kako bi i trebalo biti. Čisti kuhani krumpir? Rokaj.

Skupo? Heljdina kaša nije skupa, nisu niti leća, riža i sezonsko povrće. Batati su srednje skupi ali su fini pa se po meni isplati na taj način uvesti neku održivost u prehranu, budući da nećeš moći svaki dan jesti nešto što ti nije dovoljno ukusno ili zanimljivo. Ista stvar vrijedi za kvinoju i još neke namirnice koje koristim... Uvijek možete odabrati namirnice koje bolje odgovaraju vašem budžetu za hranu, ali mislim da si svatko tko se hrani samo biljkama može ovako nešto priuštiti.



Saturday, 17 June 2017

priprema hrane unaprijed [2]: smeđa riža i umak od patlidžana


Drugi u nizu recepata za jednostavna, brzinska jela koja se mogu nakuhati u većim količinama i jesti više dana (tko je propustio prvi, može ga naći [ovdje]).

što/

smeđa riža

1 veliki patlidžan
2 velike rajčice
2 velike glavice luka
2 velike mrkve
1 tikvica
4 velika režnja češnjaka
prstohvat origana
prstohvat mljevenog crnog papra
1 čajna žličica slatke crvene paprike u prahu
1-2 prstohvata himalajske soli (prema ukusu)
1-2 jušne žlice soja sosa
~ 3/4 - 1 šalica vode

kako/
Smeđu rižu namočite preko noći u vodi s malo soli ili octa, procijedite i isperite. Stavite ju na štednjak u loncu s hladnom vodom i nakon što proključa kuhajte na laganoj vatri oko 30 minuta, odnosno dok ne postane dovoljno mekana. Ja ju volim ostaviti 45 minuta i prekuhati, rižoljupci oprostite mi.

Narežite patlidžan na kriške debele 1 cm, dobro ih posolite i ostavite da stoje pola sata kako bi pustile sok (ovo ne treba raditi sa svim sortama patlidžana, a ponekad je i unutar jedne sorte lutrija, pa ako ste hrabri i ne smeta vam moguća gorčina, možete i preskočiti ovaj korak). Odlijte sok i malo isperite kriške kako biste bili sigurni da neće biti gorko. Narežite svo povrće na komadiće. Ubacite u lonac/tavu svo povrće osim tikvice i češnjaka, dodajte sve začine osim soja sosa i prelijte vodom. Stavite na jaku vatru da voda zakipi, zatim smanjite vatru i kuhajte 10 minuta uz redovito miješanje. Dodajte tikvicu i češnjak i kuhajte sve skupa još maksimalno 5 minuta. Pred sam kraj kuhanja dodajte soja sos i dobro promiješajte.

zašto/
Obožavam nakuhati velike količine smeđe riže i imati je spremnu za bilo što što na brzinu smislim. Nekad je to sushi, nekad ju samo ubacim u juhu, nekad radim pljeskavice od riže i povrća. Sviđa mi se što je zasitna i puno mi je manje treba da se najedem nego bijele riže. Sve u svemu dosta korisna namirnica, dosta dobra hrana. Čudno mi je sada po ljeti kraj trešanja, bresaka, salate i krastavaca pisati o bilo čemu kuhanome, ali nadam se da sam uvjerljiva. Fino je:)


[ENG]

meal prep [2]: brown rice and auburgine sauce

what/

brown rice

1 large auburgine
2 large tomatoes
2 large onions
2 large carrots
1 zucchini
4 large garlic cloves
a pinch of oregano
a pinch of ground black pepper
1 tsp ground red sweet pepper
1-2 pinches himalayan salt
1-2 tbsp soy sauce
~3/4 - 1 cup water

how/
Soak the brown rice overnight in water with a bit of salt or vinegar. Drain it and rinse a bit. Put it in cold water, bring to a boil and cook on low heat for around 30 minutes, or until it is soft enough. I like to cook it for 45 minutes until it almost gets mushy, rice lovers please forgive me.

Cut the auburgine in 1 cm wide slices and cover the slices with salt. Let them sit for around 30 minutes to let out some liquid and reduce the bitterness (you don't have to do this with all the auburgine varieties but that is a topic for another post, if you want to be brave and don't really mind some bitterness, you can skip this step). Drain the liquid and rinse the slices a bit. Chop all the vegetables and put everything (spices and water as well) except the zucchini, garlic and soy sauce into a pot or a big pan and bring to a boil. Let it simmer on low heat for 10 minutes and stir it occasionally, then add the zucchini and garlic and let it simmer for another 5 minutes at most. At the very end of cooking, add the soy sauce and stir well.

why/
I love to cook big quantities of brown rice in advance and have it ready for whatever I come up with. Sometimes it's sushi, sometimes I put it in a soup, sometimes I even make burger patties from it. It makes me feel full much quicker than white rice and I don't need to eat as much. All in all, a really good food. I do feel a bit strange writing about cooked food now in the summer when there is so much good raw food in this climate where I live, but I hope I sound convincing because it's still delicious.:)

pekmez od crvenog ribizla


Mislim da bi bilo krajnje bezobzirno da sam vas ostavila s receptom za palačinke, a bez recepta za pekmez. Što je palačinka bez pekmeza? Bilo bi bezobzirno i ne iskoristiti te divne ribizle iz vrta na barem sto načina. Pa evo jednog. Sirovi, da, sirovi pekmez!

što/
1 šalica crvenih ribizla
1/3 šalice datuljinog sirupa
3 jušne žlice chia sjemenki

kako/
Prelijte ribizle datuljinim sirupom i dobro ih izgnječite vilicom ili nekim drugim omiljenim alatom za gnječenje ribizala. Sameljite chia sjemenke u mlincu za kavu i umiješajte ih u kašu od ribizla. Ostavite sve skupa da odstoji 20-ak minuta kako bi se malo zgusnulo, a ako želite da se pošteno zgusne, ostavite nekoliko sati u hladnjaku. Čuvajte u hladnjaku (tjedan dana provjereno, za dalje ne garantiram, ali vjerojatno nećete ni trebati saznati).



[ENG]

red currant jam (raw)

It would probably be reckless of me to leave you with an amazing pancake recipe, but without a properly matching jam recipe. What is a pancake without a jam? Luckily, we have a garden full of red currants (luckily for us, but I'm sure you will find your red currants somewhere... If not, it can be made with some other juicy fruit). Here it is, a raw (yes, raw!) jam recipe.

what/
1 cup red currants
1/3 cup date syrup
3 tbsp chia seeds

how/
Pour the date syrup over the red currants and squash them with a fork or some other redcurrant-squashing tool. Grind the chia seeds in a coffee grinder and mix them well into the red currant squash. Let it sit for around 20 minutes to thicken a bit as the chia seeds absorb the liquid, or, if you want it to thicken properly, leave it in a fridge for a couple of hours. Keep the jam in the fridge (it can last for a week for sure, maybe even longer, but you will probably eat it before you get to find out).

Saturday, 10 June 2017

palačinke sa zobenim pahuljicama


Najukusnije i najsočnije male debele palačinke koje sam ikad jela: veganske, bez glutena i plod potpune improvizacije.

što/
2 velike (pre)zrele banane, ili 3 male
1 šalica zobenih pahuljica
1/2 šalice rižinog brašna
1/2 šalice vode
prstohvat cimeta
prstohvat soli
prstohvat sode bikarbone

kako/
Sve sastojke izblendajte u blenderu u glatku smjesu. Izlijevajte smjesu na zagrijanu tavu u debelom sloju i pecite (po mogućnosti bez ulja, ili na sasvim malo kokosovog) na laganoj vatri, 1-2 minute sa svake strane. Ja sam ih prelila narezanim jagodama, goji bobicama i konopljinim sjemenkama u datuljinom sirupu (i jako preporučam da napravite našto slično:).





[ENG]

The tastiest and juiciest little fat pancakes that I ever ate also happen to be vegan, gluten-free and a product of a complete improvisation.

what/
2 large (over)ripe bananas, or 3 smaller ones
1 cup oatmeal
1/2 cup rice flour
1/2 cup water
a pinch of cinnamon
a pinch of salt
a pinch of bicarbonate soda

how/
Blend all the ingredients into a smooth batter. Pour pour it onto a hot pan in a thick layer and bake on low heat (preferably with no oil, or with a few drops of coconut oil), 1-2 minutes on every side. I served them with strawberries, goji berries and hemp seeds in date syrup and it was delicious, i absolutely recommend it. Enjoy!

Thursday, 8 June 2017

priprema hrane unaprijed [1]: palenta i bolonjez od leće


Biti čovjek biljojed u modernom društvu, gdje je konzumacija životinjskih proizvoda duboko ukorijenjena navika, naizgled nije lako. Hraniti se, k tome, gotovo isključivo cjelovitim namirnicama  u svijetu pizze, bureka i pekare nekome možda zvuči kao nemoguća misija. Kada se nađem u situaciji da trebam nekome objasniti kako se hranim, često čujem nešto slično ovim izjavama:

"I ja bih se rado hranio veganski, ali ne znam što da jedem."
"Voljela bih jesti kao ti, ali sigurno je jako komplicirano."
"Već dugo razmišljam o prelasku na zdraviju/biljnu prehranu, ali radim od 9 do 5 i ručam u pekari jer ne stignem drugačije."
"Ne bih ja to mogao/la, zvuči preteško."

(Istina je da ne nailazim na puno neodobravanja jer se naprosto ne krećem u takvim krugovima niti imam golemu obitelj koja "vrti janjca" na selu.)

Već sam pisala razne recepte za jednostavna i zasitna jela koja je moguće napraviti u manje od 15 minuta, ali mi je jasno da ponekad "nemaš" ni tih 15 minuta u danu već ti je potrebno nešto brzinski, bez nereda od sjeckanja povrća, bez čestih odlazaka na plac, ili jednostavno nešto za ponijeti na posao. Zato ću napisati seriju postova s receptima za jela koja je moguće napraviti unaprijed (npr. u nedjelju navečer) u količini dovoljnoj za više dana, spremiti u hladnjak i svaki dan izvaditi potrebnu količinu i uzeti na posao uz malo zelene salate ili nekog drugog svježeg povrća (jednom tjedno valjda stignete na plac...).

Prvo u nizu brzinskih jela za spremiti unaprijed - neodoljivo jednostavno, a toliko ukusno da će vam možda biti žao što niste nakuhali za cijeli tjedan: palenta s bolonjezom od leće.
/količine prilagodite svojoj potrebi/

[palenta]

1 šalica integralne kukuruzne krupice*
~4 šalice vode
prstohvat soli

U kipuću vodu, uz miješanje, dodajte kukuruznu krupicu i malo soli. Dobro promiješajte kako se ne bi stvorile grudice i nastavite kuhati sat vremena na laganoj vatri uz povremeno miješanje. Nakon sat vremena, izlijte palentu u drugu posudu i ostavite da se ohladi i stvrdne. Ovako pripremljena palenta može stajati oko tjedan dana u hladnjaku.

*ne koristim modernu instant palentu, već krupno kukuruzno brašno dobiveno mljevenjem cijelog zrna na kameni mlin. Ako živite u gradu, sigurno ćete naći tako nešto na placu ili u nekom dućanu "zdrave hrane".

[bolonjez od leće]

1,5 šalica sušene smeđe leće
1,5-2 šalice vode
3 velike rajčice
3 velike mrkve
3 srednje glavice luka
4 režnja češnjaka
5 polovica sušene rajčice
2 prstohvata mljevenog crnog papra**
2 prstohvata sušene ljute paprike
1 prstohvat mljevenog kima
2 prstohvat origana
nekoliko prstohvata soli
4 jušne žlice soja sosa***

Smeđu leću namočite 6 sati u vodi s malo soli ili octa. Ocijedite i isperite leću, stavite je u lonac i dodajte vodu, sitno nasjeckane svježe i sušene rajčice i sve začine osim soja sosa. Nakon što zavrije, ostavite da se kuha 10-15 minuta na laganoj vatri uz povremeno miješanje (ukoliko bude potrebno, dodajte još malo vode), a zatim dodajte sitno narezanu mrkvu, luk i češnjak. Ostavite da se kuha još 10 minuta uz povremeno miješanje. Pred sam kraj kuhanja dodajte soja sos, dobro promiješajte i maknite lonac s vatre. Ovako pripremljena leća također može stajati tjedan dana u hladnjaku, a možete i razbiti monotoniju srijede navečer pa ju, recimo, zapeći u pećnici s krumpirima, ili podgrijati s malo vode i izblendati u juhu od leće. Samo divlje.

**količinu začina prilagodite vlastitom ukusu; ja volim slabije začinjeno jer su mi dovoljni okusi povrća, pa možda ovo što sam napisala nekome ne bude dovoljno.
***birajte prirodno fermentirani proizvod



[ENGLISH]

meal prep [1]: polenta and brown lentil bolognese

It may sometimes seem that it is not an easy thing to be a plant-eating human in the modern society, where consumption of animal products is a deep-rooted habit. Eating, on the top of that, almost only whole foods in the world of pizza, pasta and french fries might sound like science fiction to some. But trust me, it is not a big deal at all. On some occasions when I had to explain the way I eat, I heard reactions similar to these:

"I would also like to go vegan, but I don't know what to eat."
"I would love to eat the way you do, but it must be complicated."
"I've been thinking about eating cleaner/healthier/plant-based for a long time, but I work from 9 till 5 and have lunch at a nearby fast food or bakery because I don't have time for anything else."
"I simply couldn't do it, sounds too hard."

(It is true that I don't face a lot of disapproval or mockery as many other vegans do, simply because I don't surround myself with such people, or have a big meat-eating family in the countryside.)

I had already written various recipes for simple and fulfilling meals that can be prepared in less than 15 minutes, but I can understand that people sometimes "don't have" even those 15 minutes in the day and really need something super-quick that doesn't include the mess from chopping vegetables or frequent visits to the farmers' market. Or simply something they will just grab and pack for lunch at work. That's why I will write a series of posts with recipes for easy vegan dishes that are perfect for cooking in advance (for example on Sunday evening) in bigger quantities and storing in the fridge.

First in a row of quick meals to prepare in advance - so simple and so delicious that you might feel sorry for not cooking enough for the whole week: polenta with brown lentil bolognese.
If you don't have polenta flour where you live, I'm sorry, you can cook some millet, quinoa or brown rice instead.
/adapt the quantities to your own need/

[polenta]

1 cup coarse whole grain corn flour*
~4 cups water
a pinch of salt

Add the corn flour into boiling water and stir well to avoid creating lumps. Add the salt. Cook the polenta at a low heat for an hour with occasional stirring. After and hour, pour it into another dish and let it cool down and thicken. Now it can be kept in the fridge for about a week.

*not instant-polenta, but real coarse whole grain corn flour. I use the one that was milled on stone mill, I guess you can find it at a farmers' market or even in some small bio-shop.

[brown lentil bolognese]

1,5 cup dried brown lentils
1,5-2 cups water
3 large tomatoes
3 large carrots
3 medium onions
4 garlic cloves
5 dried tomato halves
2 pinches ground black pepper**
2 pinches dried hot pepper
1 pinch ground cumin seeds
2 pinches oregano
a few pinches of himalayan salt
4 tbsp soy sauce***

Soak the brown lentils in water with some salt or vinegar for 6 hours. Drain and rinse the lentils, put them into a cooking pot and add water, finely sliced fresh and dried tomatoes and all the spices except soy sauce. When it boils, turn the heat down and let it simmer at a low heat for 10-15 minutes with occasional stirring (if needed, add some more water). Then add finely chopped carrots and onions and let it cook for another 10 minutes. Add the soy sauce in the end, stir it well and turn the heat off. 
This dish can also be kept in the fridge for about a week. If you get bored with it, you can improvise in so many ways - bake it in the oven with potatoes, heat it up with some water and blend it into a creamy lentil soup, anything, just go wild.

**adapt the quantities of all the spices to your own taste. I like my food less spicy because I like the taste of vegetables, but these quantities might not be enough for some people.
***choose a naturally fermented product

Wednesday, 7 June 2017

neko dobro piće


...osvježavajući ljetni koktel, štoviše.

_za jednu čašu, otprilike:

200 mL kokosove vode
100 mL vodenog kefira
100 mL mineralne vode
pola limuna, narezanog na kriške
nekoliko kriški krastavca
manja šaka svježih listova mente
manja šaka svježih listova matičnjaka
1 čajna žličica kokosovog šećera


a refreshing summer drink/cocktail

_for one person, approximately:

200 mL coconut water
100 mL water kefir
100 mL sparkling water
half a lemon, sliced
a few slices of a cucumber
small handful fresh mint leaves
small handful fresh lemon balm leaves
1 tsp coconut sugar
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License