Wednesday, 27 January 2021
cupcakes od badema i šumskog voća
Monday, 25 January 2021
opet zimska salata
Ne znam zapravo može li se zdjela u kojoj je većina sastojaka kuhana nazvati salatom samo zato što je začinjena kao salata, pa ako netko ima ideju kako bi se ovakvo jelo moglo nazvati (a da nije Budina zdjela jer ne znam što je Buda jeo), neka slobodno prijavi prijedloge. Ovo je zapravo "našla sam na Malom placu" zdjela. Ubola sam baš prekrasno domaće povrće, limune i ječam, pa sam ih složila zajedno jer su savršeno pasali. Za malo svježine sam dodala domaće fermentirano povrće, a recept za to vam uskoro tipkam.
što/
(za 2 osobe)
1/2 šalice ječma ili ječmene kaše
1/2 kg prokulica
6 velikih listova crnog toskanskog kelja
fermentirano povrće po želji
3 šake svježeg mladog zelenja*
2 jušne žlice miso paste
2 jušne žlice soja sosa
2 jušne žlice maslaca od kikirikija
1 limun**
4 jušne žlice jabučnog octa
7-8 datulja***
5-7 jušnih žlica vode (ili po potrebi)
*ja sam koristila matovilac, ali može i neko drugo mekano lisnato povrće
**upotrijebiti i sok i naribanu koricu
***koristila sam bam varijetet koji je nešto sitniji; ako koristite medjool, bit će dovoljno 5 komada
kako/
Skuhajte ječam u jednoj i pol šalici vode. Kratko skuhajte narezani kelj na pari ili u kipućoj vodi (meni je minuta kuhanja dovoljna, ali slobodno prilagodite ukusu). Prokulice prerežite po dužini na pola i kratko zapecite na tavi koju ste tanko premazali kokosovim uljem. Za umak izblendajte miso, shoyu, maslac od kikirikija, naribanu koricu i sok limuna, ocat, datulje i dovoljno vode kako biste dobili potpuno glatku teksturu. Složite svježe lisnato povrće na dno zdjele, i na njega stavite ječam, prokulice i kelj. Prelijte umakom i servirajte.
Dobar tek!
Friday, 22 January 2021
sarma
Nikad nije kasno za sarmu, pogotovo za ovakvu laganu poslijenovogodišnju detoks sarmu, ne? Još kad je s namirnicama s Malog placa i zarolana u njihov kupus iz biodinamičkog uzgoja, uf! Ne znam, ja ću je raditi dokle god je snijega na Velebitu.
što/
(za 20-25 sarmi)
1/3 šalice korijena celera narezanog na kockice
1/3 šalice mrkve narezane na kockice
1/3 šalice korijena peršina narezanog na kockice
350 g polutvrdog tofua
1 šalica riže*
1/3 šalice krušnih mrvica**
1/3 šalice prosa
1/3 šalice ječmene kaše***
7 jušnih žlica soja sosa****
3 jušne žlice miso paste
3 jušne žlice suhog delikatesnog kvasca
1 jušna žlica dimljene paprike
1 velika glavica kiselog kupusa (1 - 1,25 kg)
300-500 g rezanog kiselog kupusa
*najbolja je obična bijela riža dugog zrna
**koristim mrvice od ostataka domaćeg kruha od pirovog i zobenog brašna
***za verziju bez glutena možete ječam zamijeniti prosom, a mrvice slobodno potpuno izostavite; bez njih će punjenje biti samo malo manje kompaktno, ali će sarma i dalje biti odlična (isprobano!)
****prije nego što zamiješate smjesu, preporučam da probate kupus i procijenite koliko je slan; ako mislite da će sve skupa biti preslano za vaš ukus, možete izbaciti koju žlicu soja sosa iz recepta za punjenje
kako/
Zgnječite tofu vilicom. Dodajte soja sos, miso, papriku i prehrambeni kvasac. Narezano povrće usitnite u multipraktiku na što sitnije komadiće i dodajte ga u zdjelu s tofuom i začinima. Dodajte rižu, proso, ječam i mrvice. Dobro izmiješajte sve sastojke, najbolje rukama. Istanjite nožem središnje dijelove listova kupusa kako bi bili savitljiviji. Odrezane dijelove možete staviti na dno lonca, skupa s malo rezanog kupusa. U svaki list zamotajte 2-3 velike jušne žlice punjenja, ovisno koliko velike sarme želite (samo imajte na umu da će kuhanjem žitarice povećati svoj volumen). Slažite zamotane sarme u lonac, sve prekrijte rezanim kupusom, ulijte tekućinu od kiselog kupusa i dolijte vode do vrha sarmi. Stavite poklopljeni lonac na štednjak da tekućina zavre, pa smanjite vatru i kuhajte oko sat vremena. Po potrebi dolijte još malo vode za vrijeme kuhanja. Kuhane sarme mogu stajati oko tjedan dana (možda i dulje, nisam nikad uspjela probati jer ih obično pojedemo u nekoliko dana), a tradicionalno čuvanje lonca na balkonu spada u zimske radosti ako imate premali frižider.
Dobar tek!
Wednesday, 13 January 2021
hummus od batata
sweet potato hummus
Although the initial idea here was to make a hummus-like spread without the chickpeas altogether (yes, i am the worst, killer of vegan joy), I found the dip based on only sweet potatoes a bit too sweet and starchy for my taste. I ended up using a mix of chickpeas and sweet potato base for a more balanced flavour. Hope you will like it!
what/
1 cup cooked chickpeas
3/4 cup baked sweet potato puree (i used a mix of purple and yellow varieties)
1/3 cup tahini
1 large garlic clove
1 small lemon (juice + some zest)
1 tbsp olive oil
1 tbsp nutritional yeast
1 pinch ground black pepper
1 pinch ground cumin
2-3 pinches Himalayan salt
1/3 cup water (or a bit more if needed; you can use the water from cooking chickpeas)
how/
Blend all the ingredients in a food processor until smooth. Magic hummus will turn from purple to pink because polyphenols from sweet potato react with lemon juice. I served it on an oat and spelt soda bread, similar like in this recipe.
Bon appétit!
Monday, 11 January 2021
reishi cacao
Adaptogenic herbs and mushrooms can help our bodies handle stress and work to support our energy levels. Adaptogens have been used in traditional medicines for centuries - to support stress response, boost immune system and generally improve one's overall health. Some of the most common adaptogens include ginseng, maca, ashwaganda, licorice, reishi, cordyceps... In the past (back in my raw food days) I've had great results with maca to get a good energy boost, but for the last few years I have found it to be a bit "too energizing" for my regular restlessness. Lately I've been using powdered reishi/lingzhi mushroom (Ganoderma lucidum) - 1 tsp a day, usually either in a green smoothie or with cacao and homemade hazelnut mylk. I feel a nice&cozy energy boost, but also a calming effect and it seems to help relieve anxiety.
This is the simple recipe that I have been using for adaptogenic cacao drink/
1 tsp reishi powder
1 tsp cacao powder
1 tsp coconut blossom sugar
200 ml warm roasted hazelnut mylk (made the same way as in this recipe, only the nuts were oven-baked)
/blend everything in a blender, or simply whisk to combine.
Monday, 4 January 2021
najboljinasvijetu pečeni batat
how to bake sweet potatoes to perfection
>>> find this recipe on my new blog!
Znate ono kad ljudi predstavljaju recepte i "hackove" kao najbolje i jedino što će vam od sada u životu trebati? E pa... ps, ps... nemojte da vam batat više ikad ispadne suh bez folije i ulja. Već sam napisala nedavno u jednom receptu kako pečem batate da budu najsočniji na svijetu, ali ipak ću im posvetiti i zasebnu objavu, tako da imate na jednom mjestu. Dakle ovako - operite batate (nemojte ih guliti) i cijele ih stavite u posudu za pečenje koju možete poklopiti. Ulijte dovoljno vode da prekrije dno, da razina vode bude oko pola centimetra kada su batati unutra. Stavite u pećnicu zagrijanu na 175 °C i pecite 45 minuta poklopljeno i još 30-ak minuta otklopljeno. Ako imate puno batata i ne dodiruju svi dno, možda će se trebati malo dulje peći da budu potpuno mekani i možete ih na pola pečenja malo razmijestiti i staviti one s vrha na dno kako bi i oni dobili dovoljno vlage. Kada su pečeni, ja ih poklopim i ostavim da se tako hlade. Ovako pečeni batati se jako lako gule, a iznutra su savršeno mekani i imaju lagano karamelastu notu koja se ne može baš postići kod kuhanja u loncu ili na pari. Možete ih koristiti u mnogim receptima koji traže kuhane ili pečene batate - primjerice u namazima, kruhu od batata, njokima, juhama, salatama... A super su i za jednostavno pojesti samo tako, ponijeti za užinu ili nešto.
Eto, nadam se da će vam ovo biti korisno...
Puse!
zimska salata
što/
4 velika lista kovrčavog kelja*
1 manji batat*
1 velika naranča*
1 šaka klica po izboru*
1 grejp ili još jedna naranča*
2 jušne žlice jabučnog octa*
1-2 prstohvata himalajske soli
Komadić svježeg đumbira
1 prstohvat crnog papra
3 jušne žlice tahinija
3 jušne žlice oljuštenih sjemenki konoplje*
*domaće eko sastojke za ovu salatu možete naći na Malom placu
kako/
Ispecite batat u pećnici (preporučam na ovaj način), ogulite ga i narežite. Kovrčavi kelj je odličan sirov, pa ga ja za salate ne kuham. Narežite kelj i grejp. Za umak pomiješajte tahini, sjemenke konoplje, đumbir, sol, papar, ocat, naribanu koru naranče i iscijeđeni sok naranče. Izblendajte u blenderu kako biste dobili potpuno glatku teksturu. Za nešto rjeđi dresing možete dodati i malo vode dok blendate. Pomiješajte narezani kelj, batat, klice i grejp, te prelijte umakom. Ako želite postići nešto dublji okus i učiniti kelj malo mekšim, možete prvo rukama "umasirati" umak u narezani kelj, a zatim složiti ostatak salate.
Dobar tek!
[ENG]
winter salad
what/
4 large curly kale leaves
1 small sweet potato
1 large orange
1 grapefruit or another orange
1 handful fresh sprouts of choice
2 tbsp apple cider vinegar
1-2 pinches Himalayan salt
a piece of fresh ginger
1 pinch ground black pepper
3 tbsp tahini
3 tbsp hulled hemp seeds
how/
Bake the sweet potato in the oven (i recommend this way), peel it and cut into slices. Curly kale is excellent to eat raw, so I don't cook or steam it for salads. Chop the kale leaves and grapefruit. To make the dressing, mix tahini, hemp seeds, ginger, salt, pepper, vinegar, some orange zest and juice of one orange. Blend it well to get a smooth dip (if needed, add some water while blending to thin it out). Mix the chopped kale, sprouts, grapefruit and sweet potato and pour the dressing over it. To achieve a deeper flavour and to soften the kale leaves a bit, you can first massage the dressing into kale leaves, and then assemble the salad.
Bon appétit!