Saturday, 25 July 2020

koktel od kupine i hibiskusa s mentom


U prošlom postu sam podijelila recept za bezalkoholni kombucha-mojito od dinje s ljubičastim bosiljkom. Kako vam ne bi bilo dosadno, a i zato što obožavam bobičasto voće, smiksala sam vam još jedan - od kupine i hibiskusa. I kupina i hibiskus su stvarno moćne namirnice bogate antioksidansima koje povoljno utječu na naše zdravlje. Još u kombinaciji s fermentiranim probiotskim napitkom i svježim listovima mente iz vrta, pravi osvježavajući ljetni eliksir... Za probiotski "kick" sam ovog puta koristila vodeni kefir, ali ako nemate, slobodno ga zamijenite kombuchom ili mineralnom vodom s malo limunovog soka. I dalje će biti eliksir, sigurno.

Koristila sam divne sočne eko kupine s Malog placa. Budući da se kupine malo lakše kvare, odlučila sam ih odmah zamrznuti i koristiti umjesto leda. Napisane količine su dovoljne za dvije osobe, pa ih podijelite na dvije čaše prilikom izrade koktela.

što/
3/4 šalice ohlađenog čaja od hibiskusa
3/4 šalice zaleđenih kupina
3/4 šalice vodenog kefira ili mineralne vode u koju ste iscijedili malo limuna
1 mala šaka listova mente
1 jušna žlica sirupa agave (opcija)

kako/
Zamrznite svježe kupine preko noći. Stavite 3-4 veće čaške cvjetova hibiskusa (oko 1 jušna žlica ako je u komadićima) u šalicu proključale vode i ostavite da se namače dok se ne ohladi. Ako ste čaj pripremili večer prije, stavite ga u hladnjak preko noći. Pljesnite listove mente među rukama kako bi pustili eterična ulja, te ih stavite u čaše. Po želji dodajte malo agavinog sirupa. Izblendajte zamrznute kupine sa čajem od hibiskusa, ulijte u čaše s mentom i lagano promiješajte. Ulijte ohlađeni vodeni kefir do vrha čaše, ukrasite listovima mente i poslužite.


koktel od dinje i bosiljka


Bez obzira što nas ovdje u kontinentu ljetni pljuskovi dovoljno redovito osvježavaju, pa i poplavljuju malo, ljeto je i dalje pravo vrijeme za osvježavajuće koktele. Kada kažem osvježavajuće, mislim na bezalkoholne (ljutite se slobodno, nije me briga, bezalkoholni su najbolji). Inače svakog ljeta radim neku varijaciju na mojito s vodenim kefirom, a budući da su ove godine svi poludjeli za kombuchom, mislim da je napokon dovoljno okej i nepretenciozno podijeliti jedan recept za koktel s kombuchom. Ako ipak nemate kombuchu kod kuće, nema veze, možete jednostavno koristiti mineralnu vodu i po potrebi povećati količinu limete i agavinog sirupa u receptu. Količine koje pišem su za dvije osobe, pa ih kod izrade koktela podijelite na dvije čaše. I naravno, ne bi to bilo to da na Malom placu nisam našla najslađe dinje ove godine, pa vam predstavljam mojito od dinje s malim zaokretom. Umjesto mente sam koristila ljubičasti bosiljak i cijela kombinacija okusa je ludilo!



što/
1 šalica dinje narezane na kockice
3/4 šalice leda u kockicama
1/2 limete
1 mala šaka listova bosiljka
1 jušna žlica sirupa agave (opcija)
3/4 šalice kombuche bez dodatnog okusa

kako/
Stavite listove bosiljka, limetu narezanu na kriške i agavin sirup u čaše. Izgnječite sve skupa kako bi se arome prožele. Ne morate imati neki posebni "fancy" pribor za koktele - možete se poslužiti drškom drvene kuhače. Izblendajte dinju s ledom, prebacite u čašu s limetom i bosiljkom, pa sve skupa lagano promiješajte. Ulijte kombuchu u čašu i po želji opet lagano promiješajte. Poslužite ukrašeno listovima bosiljka i kriškama limete.




Monday, 20 July 2020

okruglice od crnog graha i bukovača


Rijetko kada me uhvati želja da jedem veganske ćufte, bolonjeze, pljeskavice ili punjene paprike. Znate da sam više tip od juhe i salate... ali znam i ja da mnogi od vas baš vole "konkretnija" jela i da je uvijek dobro imati u rukavu jednostavan recept za biljojednu verziju ponekog jela iz tradicionalne balkanske kuhinje. Za nešto zasitno a lagano, puno proteina, ukusno i zanimljivo. Nešto kao ove prefine okruglice od crnog graha i gljiva u umaku od rajčice, zdrav i cjelovit obrok koji sigurno nikoga neće ostaviti ravnodušnim. Sve je to još i slađe kada je pripremljeno od finih domaćih namirnica s Malog placa :)


što/
1/2 šalice suhog crnog graha
2 šalice bukovača narezanih na male kockice
1/3 šalice heljde*
1 glavica luka
2 jušne žlice lanenih sjemenki
1/2 šalice vode
1 šalica krušnih mrvica od pira**
1 čajna žličica soli
2 jušne žlice soja sosa
1 čajna žličica dimljene slatke paprike
1/2 čajne žličice mljevenog kima

* za ovaj recept je potrebna suha sirova heljda, ne heljdina kaša
** ako redovito pečete kruh, sasušene ostatke možete samljeti i sami napraviti mrvice; ja ih najčešče radim od kiselog kruha od pira, ali bilo kakav kruh od žitarica je dobar

kako/
Namočite crni grah i heljdu preko noći. Odlijte vodu od namakanja i skuhajte grah u posoljenoj vodi (oko 30-40 minuta, odnosno dok ne omekša). Mahunarke je poželjno kuhati u slanoj vodi kako im okus kasnije ne bi bio "prazan". Ostavite ga da se hladi u vodi i apsorbira tekućine koliko treba, pa ocijedite višak tekućine ako ga ima. Narezane gljive i luk prodinstajte na tavi s malo vode, dodajte im kim, dimljenu papriku i sol i nastavite dinstati dok ne izgube dio vlage. Sameljite lanene sjemenke, pomiješajte ih s vodom i ostavite da odstoje 10 minuta kako bi pustile sluz. Ubacite gljive, luk, grah, heljdu, soja sos i vodu s lanom u sjeckalicu i usitnite da se smjesa dobro poveže. Prebacite smjesu u zdjelu, dodajte krušne mrvice i dobro pomiješajte. Ostavite barem pola sata na sobnoj temperaturi da se smjesa stisne. Oblikujte kuglice i pecite ih u pećnici na 190 °C oko 25 minuta, dok ne dobiju hrskavu koricu izvana. Poslužite uz umak od rajčice i palentu.

Dobar tek!




[ENG]

black bean and oyster mushroom "meat"balls

what/
1/2 cup dried black beans
2 cups oyster mushrooms - cut into small cubes
1/3 cup raw dry buckwheat
1 onion
2 tbsp flax seeds
1/2 cup water
1 cup spelt breadcrumbs*
1 tsp himalayan salt
2 tbsp tamari or shoyu
1 tsp smoked sweet red pepper
1/2 tsp ground cumin seeds

* if you bake bread on a regular basis, you can always use the dry leftovers to make breadcrumbs. I normally use spelt sourdough bread, but any cereal-based bread will do

how/
Soak the black beans and buckwheat overnight. Strain the water; you can save it for watering the garden or houseplants, to give them some extra nutrition. Cook the beans in salted water for 30-40 minutes, or until it gets soft (it will never get as soft as borlotti, red or white beans would). It is always good to cook the pulses in salted water, because if cooked without salt, they tend to turn out flavourless when cooked and can't really achieve that level of flavour when salted afterwards. Let the cooked beans cool down and absorb the rest of the cooking water. Strain the extra liquid if there is any left. Sauté chopped onions and mushrooms on a pan with a bit of water, add the cumin, smoked paprika and salt, and continue cooking until the liquid is cooked out. Grind the flax seeds, mix them with water and let them sit for 10 minutes to absorb the water. Put the mushrooms and onions into a food processor, add buckwheat, beans, flax seeds and tamari and process until it combines well. Transfer the mixture into a bowl and add the breadcrumbs. Knead it with you hands to combine. Let the mixture sit at the room temperature for at least half an hour, to thicken a bit. Shape the balls and bake them in an oven on 190 °C for 25 minutes, or until they get golden and crispy from the outside. Serve with cooked polenta and pureed tomato sauce.

Bon appétit!

Saturday, 18 July 2020

brownie s maslacem od kikirikija

You can find the RECIPE for this peanut butter brownie on my new blog, Sunberry Jam.


Evo, još jedan najbolji brownie na svijetu. Po čemu je ovaj najbolji? Osim što je divno ukusan, ovaj kolač ne sadrži žitarice niti ulje, skroz je sočan i prilično cjelovit. Brzo se miksa i kratko peče. Možeš ga uvaliti veganu, bezglutencu i paleo prijatelju, svi će biti sretni. Još ako ga poslužite uz sirovi sladoled od banane i kikirikija (doslovno zaleđene banane i maslac od kikirikija izblendani u blenderu, imate nekoliko recepata iz sirovijih dana ovog bloga), čisto ludilo!

što/
2/3 šalice maslaca od kikirikija bez dodataka
1/2 šalice kokosovog šećera
2 jušne žlice sirupa agave
1 jušna žlica chia sjemenki
1 jušna žlica sjemenki lana
1/2 šalice vode
2 jušne žlice jabučnog octa
1/3 šalice kakaa u prahu
1 prstohvat sode bikarbone
1 prstohvat himalajske soli
1/2 šalice sirovog kikirikija (samljeti u "brašno")

kako/
Sameljete lan i chia sjemenke u mlincu za kavu, pomiješajte ih s pola šalice vode i 2 žlice octa i ostavite da odstoje barem 5 minuta uz povremeno miješanje. Za to vrijeme u drugoj zdjeli vilicom pomiješajte maslac od kikirikija, kokosov šećer i agavin sirup. Dodajte smjesu s lanom i chia sjemenkama, i dobro promiješajte. Umiješajte sodu bikarbonu i sol. Dodajte mljeveni kikiriki i kakao, te opet sve dobro promiješajte. Ja u ovoj fazi ponekad miješam rukom jer smjesa već bude dosta gusta. Prebacite smjesu u pleh i utisnite ju (ako radite rukama, možete ih namastiti s malo kokosovog ulja da se smjesa ne lijepi). Ova količina je taman za pleh dimenzija 20×20 cm². Pecite na 180 °C 20-25 minuta. Ostavite kolač da se barem malo ohladi prije reznanja.

Dobar tek!


Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License