Friday 31 March 2017

"sir" od suncokreta


što/
1 šalica suncokretovih sjemenki (namočenih preko noći)
1/4 šalice sezama (namočenog preko noći)
sok 1 većeg limuna
veliki prstohvat himalajske soli
1 veći režanj češnjaka

kako/
Sve sastojke stavite u blender i izblendajte u glatku smjesu. To je to, to je to! Uživajte.

i još/
Sirovi krekeri na slikama:
(1) cikla + luk + suncokret + chia + lan
(2) mrkva + psyllium + sezam + chia + lan
Pokušat ću uskoro to sročiti u nekakav recept...



[ENG]

sunflower "cheese"

what/
1 cup sunflower seeds (soaked overnight)
1/4 cup sesame seeds (soaked overnight)
juice of 1 larger lemon
a generous pinch of himalayan salt
1 large garlic clove

how/
Process all the ingredients into a smooth paste in and... enjoy :o)

also/
Raw dehydrated crackers...
(1) beetroot + onion + sunflower seeds + chia + flax seeds
(2) carrot + psyllium + sesame + chia + flax seeds
I will try and write a recipe soon, if I can remember the quantities.

Sunday 26 March 2017

sve što koristim za osobnu higijenu

Sve što koristim za osobnu higijenu nalazi se na ovoj slici:


Zadnjih desetak godina istražujem prirodnu kozmetiku i eksperimentiram s raznim rješenjima jer sam uvijek htjela imati proizvod koji će mi potpuno odgovarati. Sama sam u međuvremenu prestala koristiti većinu kozmetičkih proizvoda, ali kako ih danas radim za prodaju (Plavetna), uvijek imam u kući nekakve ostatke balzama, sapuna i dezodoransa. Nisam previše sklona ženskom "uljepšavanju", pa sve što koristim mora biti prije svega praktično. Po mom mišljenju, najljepše je vidjeti zdravu kožu i kosu na sretnom čovjeku, tako da se "uljepšavam" tako što jedem hranu od koje ću biti zdrava, provodim vrijeme na suncu i u prirodi i meditiram. Ponekad, rijetko, stavim neki treš od (veganske) maskare koju sam kupila davno, ali hej, svi smo ljudi. Da mi treba češće, vjerojatno bih i to sama radila. Na slici su stvari koje /više ili manje često/ koristim za osobnu higijenu. Da, to je to. I ništa mi ne fali.

_kokosovo ulje. Koristim ga svako jutro za "oil pulling", mućkanje 15-20 minuta u ustima koje ću detaljnije opisati u postu o zdravlju zuba. Koristim ga tu i tamo i za ruke, lice ili tijelo, ako primjetim da mi je koža suha. U iste svrhe se mogu koristiti i neka druga ulja kaš što su maslinovo, hladno prešano suncokretovo ili bademovo.

_himalajska sol. Za ispiranje usta nakon "oil pullinga" ili pranje zuba.

_neki balzami jer eto. Uvijek imam kod sebe nekakav balzam jer ih radim za prodaju pa uvijek ostane nešto i za mene. Balzam za usne koristim preko zime redovito, preko ljeta po potrebi, a ostale balzame (ovisno kojih ostataka imam doma, nije mi prebitno jer mi koža nije zahtjevna, niti su mi zapravo potrebni jer imam kokosovo ulje) ponekad koristim za ruke ako mi se presuše od npr. puno pranja suđa (usput - suđe perem uglavnom samo vodom, ali to je možda tema za drugi post) ili za tijelo ako primjetim da mi je koža postala pomalo suha. Po ljeti je u igri i "balzam za sunčanje" s buriti uljem kakav isto radim za prodaju pa uvijek ostane i meni. To mi jako dobro dođe jer volim sjediti na suncu, a po ljeti stvarno bude jako.

_dezodorans. Ovi prirodni koje radim za Plavetnu (na bazi sode bikarbone) su bolji i jači od bilo kojih gluposti iz dućana. Sjećam se da sam u srednjoj školi pokušala koristiti "normalne" deziće u spreju i samo sam si smrdila od toga pa sam brzo odustala i prešla na nekakve kristale koje otopiš u vodi. To mi je bilo OK ali ne bi izdržalo neko jače znojenje. Danas koristim ili svoje deziće ako znam da ću cijeli dan biti u pokretu i da mi treba nešto jače, ili limun (da, limun! namažeš malo limunovog soka ispod pazuha) ili čistu sodu bikarbonu. Sve navedeno se pokazalo kao dovoljno učinkovito. Ponekad ne koristim ništa ili si samo namažem malo macerata smilja ispod pazuha. Hranim se prilično čisto pa mi ni znoj ne smrdi pretjerano.

_šećerna pasta za depilaciju. Recept slijedi u nekom od postova! Ova genijalna i jednostavno napravljiva stvar mi već godinama omogućuje da depiliram noge jednom u dva mjeseca i pazuhe jednom mjesečno, ako i toliko (po zimi niti toliko).

_prah za pranje zuba. Već nekih 6-7 godina ne koristim paste za zube kakve se mogu kupiti u trgovinama. Osim klasičnih otrova, sve što sadrži pjenilo i glicerin mi je odbojno stavljati u usta. Umjesto toga, zube perem ili samo četkicom i vodom, ili himalajskom soli, ili zelenom glinom, ili ovim prahom. Jedno vrijeme sam radila paste za zube sa zelenom glinom, kalcij-karbonatom i uljima badema i kokosa, ali ova varijanta se pokazala kao puno praktičnija. Ne kvari se, sporije se troši i jeftinija je. Radim ju od zelene gline, određenog sušenog bilja, himalajske soli i eteričnih ulja i odlična je.  Zubi su mi čisti i zdravi i nemam karijesa. Detaljnije ću pisati u posebnom postu o zubima.

_što koristim za tuširanje? Vodu. Ljudska koža prirodno ima razne žlijezde koje izlučuju svoje produkte s razlogom, a i priroda ju je napravila da bude dom mnogim simbiontskim bakterijama. Nema potrebe da svaki dan pokušavamo površinu vlastitog tijela pomoću raznih proizvoda za čišćenje učiniti sterilnom jer će ono tada samo još više proizvoditi masnoće i mirise. Ja se operem vodom čisto da isperem sa sebe otrove kojih ima u gradskom zraku, a ne zato što se osjećam prljavo od vlastitih izlučevina. Ako sam uz more, onda se perem u moru (općenito se kupam samo tamo gdje je čisto), ako sam uz neku čistu rijeku - operem se pod slapom, a u gradu se tuširam, samo vodom. To nekorištenje sapuna i detergenata na svojoj koži isto prakticiram već nekih 6-7 godina i stvarno mi koža nije nikad bila zdravija. Nemam nikakvih problema i ne ispuštam mirise koje bi ljudski nos osjetio (osjeti ih jedino moj dečko koji mi voli zabiti nos u vrat jer mu fino mirišim). Nisam nikad ni imala neki jaki tjelesni miris, niti mi je znoj nešto smrdio, tako da ne mogu reći da sam primjetila neku razliku što se toga tiče. Ali sigurna sam da ako netko prestane koristiti gelove za tuširanje, nakon nekog vremena počne imati i slabiji tjelesni miris i manje nepotrebne masnoće na koži itd., jer tijelo skuži da ne mora više proizvoditi tone prirodnih spojeva da se namiriši i zamasti jer ga neće netko svaki dan agresivno oprati...

_a za pranje kose? Isto, samo vodu. Prošlog ljeta sam napisala post, [ovaj], u kojem sam opisala kako perem kosu uz pomoć zelenog čaja i sode bikarbone. Od tada mi je dosta ljudi uletjelo s pričom da su probali tako prati kosu i da su oduševljeni, što mi je bilo jako drago čuti. Ja sam sebi odlučila još malo pojednostavniti život pa sam prije nešto više od pola godine odlučila prestati koristiti išta osim vode. Jednom tjedno ili rjeđe istrljam kosu prstima pod tekućom vodom i pustim da se osuši na zraku. Izgleda lijepo i čisto, a ako ju se predugo ne sjetim oprati, stavim u rep i bok.

_od stvari koje se ne nalaze na slici: ponekad koristim zeleni čaj za ispiranje usta, a kada sam na terenu u gojzericama tjedan dana, koristim sodu bikarbonu da ih posipam iznutra kako se ne bi usmrdile. Sapun za ruke koristim samo ako osjećam da su mi zaista prljave, a ako su npr. samo ljepljive od hrane, onda ću ih jednostavno isprati pod vodom. Kako za Plavetnu radim i sapune za tuširanje, a meni ne trebaju za tu svrhu, koristim ostatke za pranje ruku.

Ovo na slici je zapravo sadržaj naše police u kupaoni. Još nedostaje Ivanova četkica za zube (+ njegov zubni konac i moja interdentalna četkica) i nekoliko ostataka od izrade sapuna koji su tu ako zatreba za nešto (nedavno sam prala japanke s jednim). Oboje smo ovako jednostavni što se tiče higijene - ne koristimo ništa što nam ne treba, a kad se čovjek odvikne, zaista mu malo treba.

Jedan od idućih postova će biti o tome što koristim za čišćenje stana, suđa i veša.
Živili!

kuglice od badema, lješnjaka i kokosa


Opet neka jednostavnoća od sirovih kuglica. Sinoć me puknulo da bih baš jela nešto slatko, odmah sada odmah, pa sam posegnula u špajzu da vidim šta ima...
Nisam imala ništa već namočeno pa dehidrirano (nekad to radim s bademima i lješnjacima, nekad se ne sjetim obnoviti zalihu), pa sam sve koristila samo tako, sirovo, bez namakanja.

što/
2/3 šalice badema
1/2 šalice lješnjaka
2/3 šalice ribanog kokosa
2-3 jušne žlice kokosovog šećera
+
3-4 jušne žlice datuljinog sirupa
3-4 jušne žlice vode
dodatnih ~ 2/3 šalice ribanog kokosa

kako/
Bademe, lješnjake, prvih 2/3 šalice kokosa i kokosov šećer (količinu po ukusu) stavite u blender ili multipraktik i sameljite da se dobro usitni (ja sam koristila "pulse" tipku na blenderu). Kada je sve dobro usitnjeno - relativno rahlo s ponešto grudica od nakupljanja ulja (znači nema još onu konzistenciju maslaca od orašastih plodova), prebacite sadržaj blendera u zdjelu i dodajte datuljin sirup i vodu. Dobro izgnječite smjesu rukama i sipajte ribani kokos dok ne dobijete gustoću pogodnu za oblikovanje kuglica. Ne treba biti pregusto jer će se u hladnjaku kuglice dodatno stvrdnuti. Oblikujte kuglice i zavaljajte ih u ribani kokos da se ne lijepe. 


[ENGLISH]

One more really simple recipe. I was craving something sweet last night and I had to have it right away so I used what I had on my hand. Nothing was pre-soaked because it was too much spur-of-the moment thing, I had to react quickly :D So here it is:

what/
2/3 cup almonds
1/2 cup hazelnuts
2/3 cup grated dried coconut
2-3 tbsp coconut sugar
+
3-4 tbsp date syrup
3-4 tbsp water
additional ~ 2/3 cup grated coconut

Put the almonds, hazelnuts, 2/3 cup coconut flakes and coconut sugar (the amount of sweeteners is really up to your taste) inside a blender or a food processor and process it until it's finely ground. It shouldn't let out too much oil or turn into a paste, there should be only occasional oily lumps/clusters in the mixture. Transfer the ground nut mixture into a bowl, add the date syrup and water and mix it well with your hands. Add some more coconut flakes and continue kneading the mixture until it is thick enough to shape it (don't make it too thick though, as it will thicken even more in the fridge). Shape small balls and sprinkle them with coconut flakes to avoid stickiness. 

Saturday 25 March 2017

namaz s medvjeđim lukom


Sretan vam početak proljeća! 
U to ime, evo jednog jednostavnog recepta...

što/
1 šalica suncokretovih sjemenki (namočenih preko noći)
1/2 šalice sezama (namočenog preko noći)
2 velike šake listova medvjeđeg luka
sok 1 limuna
veliki prstohvat himalajske soli
malo vode (po želji/potrebi)

kako/
Sve sastojke izblendajte u više ili manje homogenu smjesu. I... to je to. Ja sam jela namaz uz dehidrirane krekere od mrkve, lana i chia sjemenki (neka varijacija na [ove] recepte).


[ENG]

raw wild garlic "pesto"

Amazingly simple and delicious recipe for everyone who lives in a climate where wild garlic grows in the spring. If you are not that lucky:), you can just make it with green onions or regular garlic.

what/
1 cup sunflower seeds (soaked overnight)
1/2 cup sesame seeds (soaked overnight)
2 big handfuls wild garlic
juice of 1 lemon
big pinch of himalayan salt
some water (if needed/desired)

how/
Blend all the ingredients until they combine and...that's it!
I ate the dip/spread/pesto with dehydrated carrot-chia-flaxseed crackers, made as a variation to [these] recipes.

Friday 3 March 2017

palačinke s heljdom


Još nešto nesirovo ali toliko dobro da bi bilo šteta ne pravit i ne jest... Meni su izvrsne jer su hranjive, bezglutenske, bez ulja, nemaju onaj teški okus heljde koji mnogima smeta, i brzo se peku. Probajte, probajte!

što/
2/3 šalice integralnog heljdinog brašna
2/3 šalice rižinog brašna
1/3 šalice suncokretovih sjemenki
1 zrela banana
1 i 1/2 šalica vode (može i malo više - do 2 šalice)
1/2 jušne žlice mljevenih chia sjemenki
1/2 jušne žlice mljevenih lanenih sjemenki
1 čajna žličica cejlonskog cimeta u prahu
1 čajna žličica kakaa u prahu
prstohvat himalajske soli

kako/
Sve sastojke dobro izblendajte u blenderu. Prelijte u staklenku, poklopite i ostavite da odstoji barem nekoliko sati kako bi heljda, chia i lan apsorbirali vodu i kako bi smjesa počela lagano fermentirati. Može se ostaviti i preko noći. Dobro ugrijte tavu na najmanjoj vatri /bez ulja/ i žlicom nanosite smjesu i formirajte palačinke (smjesa će biti pregusta da bi se samo izlijevala na tavu). Okrenite palačinku na drugu stranu tek kada s gornje strane više ne bude sirovih dijelova (slika 2), pa pecite još oko pola minute do minutu na drugoj strani.

Poslužite uz tahini, orahe, datulje, datuljin sirup, svježe banane i jabuke....




[ENGLISH]

buckwheat pancakes

Delicious, nutritious, gluten-free, oil-free, easy and quick to bake, and without that strong buckwheat flavour that some people can't stand (not me, i love buckwheat, hihi).

what/
2/3 cup whole grain buckwheat flour
2/3 cup rice flour
1/3 cup sunflower seeds
1 ripe banana
1 + 1/2 cup water (or up to 2 cups)
1/2 tbsp ground chia seeds
1/2 tbsp ground flax seeds
1 tsp ceylon cinnamon
1 tsp ground cacao
a pinch of himalayan salt

how/
Blend all of the ingredients in a blender. Pour the mixture into a jar, cover it with a lid and let it sit for at least a couple of hours, or, even better, overnight. Heat the pan on the lowest heat /no oil!/ and use a spoon to form pancakes (the mixture will be too thick to just pour it onto the pan). Turn the pancake on the other side when there are no raw parts on the top, and bake it for another 30-60 seconds.

Serve with tahini, walnuts, dates, date syrup, fresh bananas and apples....

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License